Instrukcja modernizacji i wymiany Dell Latitude Cp

Dell Latitude CP to wydajny, wielofunkcyjny notebook stworzony z myślą o zapewnieniu użytkownikom wysokiej wydajności i łatwości obsługi. Instrukcja modernizacji i wymiany Dell Latitude CP jest niezbędna do zapewnienia, aby laptop i jego komponenty zawsze działały wydajnie. Instrukcja modernizacji i wymiany Dell Latitude CP obejmuje postępowanie dotyczące modernizacji i wymiany komponentów, takich jak bateria, dysk twardy, napęd optyczny, karta sieciowa, karta graficzna, dysk SSD, modem, modem sieciowy, modem komórkowy, kamera internetowa, słuchawki, czujnik odcisków palców, zasilacz, itp. Instrukcja zawiera również informacje na temat bezpiecznego wymieniania urządzeń i komponentów oraz instrukcje dotyczące instalowania oprogramowania systemowego i aplikacji. Instrukcja modernizacji i wymiany Dell Latitude CP pomaga użytkownikom zachować wydajność komputera i zapewnić bezpieczeństwo.

Ostatnia aktualizacja: Instrukcja modernizacji i wymiany Dell Latitude Cp

W życiu każdego komputera przychodzi chwila na wymianę dysku twardego. Dotyczy to także laptopów. Jeśli chcecie wymienić HDD w swoim notebooku na pojemniejszy model lub wydajniejszy nośnik SSD, to za chwilę pokażemy Wam jak to zrobić.

Wybrane dla Ciebie

10 technologicznych mitów, w które wciąż możesz wierzyćNajlepsze smartfony 2022 roku - jakie modele oceniliśmy najlepiej?Bitcoin odbija, iPhone zaatakowany, naukowcy alarmują - Szpany i dzbany#152Czy warto kupić starszy model telewizora?10 największych technologicznych wpadek 2022 roku. Upadek krypto, NFT i Twitter w rękach Elona MuskaChatGPT nie rozumie słów. Jak więc działa? Wyjaśniamy tajemnicę genialnego algorytmuJaki telewizor 65" kupić w styczniu 2023 r.? Wybraliśmy najlepszeDobre średniaki, ceny z kosmosu, coraz tańsze składaki, tak rynek smartfonów wyglądał w 2022 rokuDualSense Edge vs podstawowy DualSense. Oto 5 najważniejszych różnicDlaczego Shopee odpuściło sobie polski rynek? KŚ wyjaśniaOgromne zwolnienia w Microsofcie, a Ukraina dostaje potężną broń. Szpany i Dzbany #151Oceniłem gry z 2022 r. Na najwyższe wyróżnienie zasłużyły dwie produkcjeAtencja Elona Muska, a Galaxy S23 to niewypał. Szpany i Dzbany #153Zasady UOKiK co do oznaczania postów reklamowych w social media. KŚ wyjaśnia"W pustej szklance pomarańcze" okiem sztucznej inteligencji. Nakarmiliśmy ją polskimi piosenkami i namalowała te obrazyKoniec Shopee w Polsce, kara dla Karchera, AMD psuje karty sterownikami - Podsumowanie tygodnia #150Fałszywy pożar hitem TikToka a Microsoft idzie na wojnę z Google - podsumowanie tygodnia #154

Wymiana dysku twardego w laptopie to jedna z najprostszych operacji usprawniających jego pracę. Niestety w różnych modelach robi się to w różny sposób. Producenci w niektórych egzemplarzach upraszczają to zadanie i projektują klapki serwisowe ułatwiające dostęp do komponentów, w innych konieczne jest usunięcie całej dolnej części obudowy. W każdym z tych przypadków będziecie musieli uzbroić się w śrubokręt gwiazdkowy lub torx w zależności od posiadanego laptopa.

Tak wyposażeni możecie przystąpić do wykręcania odpowiednich śrubek. Dobrze jest opisywać je, bo w niektórych modelach producenci stosują wkręty różnej długości i podczas składania komputera wszystkie należy wkręcić w im właściwie miejsca. Obudowy laptopów często są zabezpieczone dodatkowo zatrzaskami. Żeby szybko zdemontować elementy i nie połamać ich należy posłużyć się specjalnymi, plastikowymi narzędziami lub najzwyklejszą kostką do gitary. Po rozebraniu obudowy lub usunięciu klapki serwisowej można zabrać się za wymontowanie dysku twardego. Także w tym przypadku zadanie może wyglądać różnie, bo w niektórych modelach HDD można po prostu wysunąć z przeznaczonego dla niego w obudowie miejsca, w innych konieczne jest wykręcenie koszyka, w którym został zamocowany. Następnie stary dysk zastępujemy nowym i możemy zabrać się montaż obudowy.

Sytuacja komplikuje się nieco, kiedy dysk twardy chcecie wymienić na szybki nośnik SSD. Jeśli zdecydujecie się na zakup modelu ze złączem SATA, to musicie postępować zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami. SSD sprzedawane są także ze złączem M. 2, ale różni się ono dla modeli obsługujących protokoły SATA oraz NVMe. Zanim zakupicie nowy nośnik, upewnijcie się, że będzie on kompatybilny z laptopem. Najprościej jest zajrzeć do specyfikacji technicznej notebooka, ale jeśli nie znajdziecie tam odpowiednich informacji, to możecie po prostu spojrzeć na gniazdo M. 2 zamontowane na płycie głównej komputera. W zależności od obsługiwanego protokołu różnią się one wcięciami, zwanymi kluczami.

Klucz B przeznaczony jest dla SSD SATA, a klucz M dla szybkich nośników NVMe. W obu przypadkach montaż SSD jest bardzo prosty i ogranicza się do włożenia płytki drukowanej do gniazda na płycie głównej oraz przykręcenie jej. Po tym zabiegu można komputer skręcić i przystąpić do instalacji systemu operacyjnego lub odtworzenia go z obrazu kopii zapasowej.

Jeśli planujecie wymianę dysku w swoim laptopie, poniżej znajdziecie popularne modele HDD i SSD wraz z ich aktualnymi cenami:

HDD

 • Western Digital Blue 1TB WD10SPZX
 • Toshiba L200 2TB HDWL120EZSTASeagate BarraCuda 2TB ST2000LM015

SSD

Crucial MX500 500GB CT500MX500SSD1Crucial BX500 240GBSamsung 850 Evo 250GB MZ-75E250B/EU

SSD m. 2

Samsung 970 EVO 250GB MZ-V7E250BWA-Data XPG SX8200 Pro 512GBSamsung 970 EVO 1TB MZ-V7E1T0BW

Więcej testów i poradników znajdziesz w najnowszych numerach Komputer Świata i Niezbędnika:

Kup nowy numer Komputer Świata w wersji elektronicznej (8, 90 zł) lub papierowej (9, 90 zł)Kup nowy numer Niezbędnika w wersji elektronicznej (8, 90 zł) lub papierowej (9, 99 zł)Nie chcesz przegapić nowych numerów? Zamów prenumeratę papierową lub e-prenumeratęZobacz także: Jak wymienić kartę graficzną w komputerze

Zawarte tu informacje mają na celu pomóc w wymianie procesora lub modernizacji komputera. Dokument ten stanowi dodatek do instrukcji dotyczących nowego procesora. Przed rozpoczęciem instalacji należy zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi nowego procesora.

Zanim zaczniesz

 • Przygotuj wkrętak krzyżakowy i wkrętak z końcówką płaską średniej wielkości.

  W przypadku wymiany lub ponownego użycia wentylatora procesora należy zaopatrzyć się w tubkę pasty termoprzewodzącej, do nabycia w sklepach z akcesoriami komputerowymi.

  Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia spowodowanego wyładowaniem elektrostatycznym, należy użyć nadgarstkowej opaski antystatycznej i podkładki piankowej pochłaniającej ładunki elektrostatyczne.

  Wszystkie czynności należy wykonywać na czystym, płaskim i stabilnym podłożu, bez wykładziny tekstylnej.

Ostrzeżenie:

Krawędzie metalowych ścianek mogą być ostre i powodować skaleczenia. Uważaj, aby nie otrzeć skórą wewnętrznych krawędzi części komputera.

Przestroga:

Urządzenie to zawiera składniki, które mogą ulec uszkodzeniu wskutek wyładowań elektrostatycznych. Aby ograniczyć ryzyko uszkodzenia wskutek wyładowań elektrostatycznych, zaleca się wykonywanie tej czynności na podłożu bez wykładziny, używanie antyelektrostatycznych podkładek (np. podkładek piankowych pochłaniających napięcie elektrostatyczne) i używanie opaski nadgarstkowej połączonej z uziemioną powierzchnią.

Krok 1: Ustalanie, które procesory są zgodne z płytą główną

Przed zakupem nowego procesora należy sprawdzić, czy jest on zgodny z płytą główną. W przypadku większości komputerów biurkowych HP i Compaq na stronie specyfikacji urządzenia znajduje się lista procesorów, które są zgodne z daną płytą główną. W przypadku niektórych modeli należy sprawdzić specyfikacje płyty głównej.

Wykonaj poniższe czynności, aby znaleźć zgodne procesory:

  Przejdź do strony specyfikacji urządzenia dla swojego modelu komputera. Aby znaleźć specyfikacje, wpisz model komputera i słowo „specyfikacje” w polu Pytanie lub słowa kluczowe u góry strony. Na przykład w przypadku komputera biurkowego HP Pavilion p6755de wpisz p6755de specyfikacje.

  Naciśnij klawisz Enter lub kliknij strzałkę obok pola Pytanie lub słowa kluczowe.

  Na stronie specyfikacji urządzenia przejdź do części Informacje o wymianie procesora.

  Jeżeli w specyfikacji nie ma części Informacje o wymianie procesora, wykonaj poniższe czynności, aby znaleźć potrzebne informacje:

  Znajdź nazwę płyty głównej na stronie specyfikacji urządzenia.

  Wpisz nazwę płyty głównej i słowo „specyfikacje” w polu Pytanie lub słowa kluczowe u góry strony. Na przykład w przypadku płyty głównej P4SD-LA (Oxford-UL6E) wpisz Oxford specyfikacje.

  Na stronie specyfikacji płyty głównej przejdź do części CPU lub Procesor i zanotuj wyświetlone informacje.

Kliknij znak plus obok pozycji Informacje o wymianie procesora.

Zanotuj wszystkie informacje, łącznie z:

TDP - ilość wydzielanego ciepła. Nie próbuj instalować procesora z parametrem TDP wyższym niż wartość podana w specyfikacja.

Typ gniazda - procesor musi używać podanego tutaj typu gniazda.

Płyty główne obsługujące następujące procesory - zainstaluj procesor z jednej z podanych serii.

Krok 2: Otwórz obudowę

Po nabyciu zgodnego procesora możesz przystąpić do jego instalacji. W celu rozpoczęcia procedury i otwarcia obudowy komputera wykonaj poniższe czynności:

Wyłącz komputer i odłącz wszystkie przewody.

Odkręć wkręty ścianki obudowy.

Rys. : Przykładowe rozmieszczenie wkrętów

Zdejmij obudowę.

W przypadku problemów ze zdjęciem obudowy przejdź do strony internetowej Pomoc techniczna HP, wprowadź numer modelu komputera i wpisz w polu tekstowym demontaż lub otwieranie obudowy. W przeciwnym wypadku przejdź do następnego kroku.

Krok 3: Zdejmowanie tunelu wentylatora i odłączanie zasilacza

W wielu komputerach procesor jest umieszczony za tunelem wentylatora. Jeżeli komputer jest wyposażony w tunel wentylatora, należy go wymontować przed wyjęciem procesora. W niektórych komputerach dostęp do procesora utrudnia także zasilacz. W celu tymczasowego usunięcia tych przeszkód wykonaj poniższe czynności:

Ostrożnie połóż komputer na boku, tak aby zapewnić sobie łatwy dostęp do jego otwartej części.

Odszukaj tunel wentylatora. Znajduje się on nad procesorem i jest przymocowany do wewnętrznej tylnej części obudowy.

Sprawdź, jak tunel jest przymocowany: za pomocą wkrętów czy zatrzasków.

Jeżeli tunel jest przymocowany za pomocą wkrętów, wykręć je, a następnie wyciągnij tunel. Jeżeli tunel wentylatora jest przymocowany za pomocą zatrzasków, użyj płaskiego śrubokrętu, aby delikatnie podważyć zatrzask i jednocześnie ostrożnie pociągnij za tunel. Podważaj wszystkie zatrzaski do momentu, aż będzie można bez trudu obrócić tunel i go wyciągnąć. : Zatrzaski tunelu wentylatora

Odłącz przewód wentylatora od płyty głównej. Zapamiętaj położenie złącza na płycie głównej, aby móc później ponownie podłączyć przewód.

Zasilacz to szare, prostokątne pudełko z wieloma odchodzącymi od niego przewodami. Zazwyczaj jest przymocowany do wewnętrznej tylnej części obudowy. Jeżeli zasilacz jest umieszczony nad procesorem, odkręć wszystkie cztery wkręty i, nie odłączając przewodów, odłóż go na bok, najlepiej na wnęce na napęd CD. Nie kładź zasilacza na płycie głównej.

Można teraz bez przeszkód wyciągnąć procesor. Przejdź do następnego kroku.

Krok 4: Wyciąganie i montowanie procesora

Płyta główna jest wyposażona w złącze krawędziowe lub gniazdo kwadratowe. Instrukcje dotyczące wyciągania i montowania procesora różnią się ze względu na te dwa typy. W zależności od typu gniazda procesora wybierz jeden z dwóch poniższych podrozdziałów opisujących wyciąganie i montowanie procesora.

W celu określenia dokładnego rodzaju złącza na płycie głównej sprawdź specyfikacje swojego modelu komputera. Aby znaleźć specyfikacje komputera, wpisz numer modelu i słowo specyfikacje

Rodzaj złącza procesora

Rys. : Złącze krawędziowe

Rys. : Gniazdo kwadratowe

Wyciąganie i montowanie procesora z gniazdem typu kwadratowego

Aby wyciągnąć i zamontować procesor z gniazdem typu kwadratowego, wykonaj poniższe czynności:

Jeżeli wentylator procesora jest przymocowany od strony łopatek, odłącz przewód wentylatora od płyty głównej. Zapamiętaj miejsce podłączenia przewodu na płycie głównej, aby móc później go ponownie podłączyć.

Zdemontuj zespół chłodzenia procesora, odblokowując uchwyty zespołu wentylatora lub odginając zaciski za pomocą małego, płaskiego wkrętaka.

Przykłady mocowania wentylatora procesora

Ostrożnie podnieś zespół wentylatora z powierzchni procesora. : Podnoszenie wentylatora

Odłącz procesor od gniazda, odbezpieczając jego mocowanie. Może to być plastikowe mocowanie z boku gniazda, nakładka na wszystkie boki procesora lub inna część mocująca. Poniższe ilustracje przedstawiają najczęściej stosowane typy mocowań.

Ostrożnie podnieś procesor i wyciągnij go z gniazda. : Wyjmowanie procesora

Dopasuj procesor do gniazda. Jeden z narożników procesora wygląda inaczej niż pozostałe. Użyj tego narożnika, aby ustawić styki procesora w prawidłowym położeniu względem otworów gniazda. : Narożnik z mniejszą liczbą styków

Upewnij się, że część mocująca jest ustawiona w pozycji odblokowanej, i włóż nowy procesor do gniazda. Procesor jest osadzony w dole na spodniej części gniazda.

Zablokuj procesor na miejscu za pomocą części mocującej.

Na wystający kwadrat w części środkowej procesora nałóż warstwę pasty termoprzewodzącej o jednakowej grubości. : Nakładanie pasty termoprzewodzącej

Ponownie zamontuj zespół chłodzenia procesora.

Podłącz przewód wentylatora do odpowiedniego złącza na płycie głównej i przejdź do następnego kroku.

Wyciąganie i montowanie procesora ze złączem typu krawędziowego

Aby wyciągnąć i zamontować procesor ze złączem typu krawędziowego, wykonaj poniższe czynności:

Jeżeli procesor ma wentylator, odłącz jego przewód od płyty głównej.

Złap za uchwyty znajdujące się na w górnych narożnikach procesora i ostrożnie wyciągnij procesor. Procesor (i ewentualnie wentylator) przesuwa się w górę i wysuwa, pozostawiając po sobie dwa wystające z płyty głównej plastikowe elementy naprowadzające. : Zatrzaski mocujące złącza krawędziowego

Ostrożnie odłóż stary procesor i chwyć nowy.

Wsuń nowy procesor między elementy naprowadzające i wciśnij go w złącze. Uchwyty przesuną się i zablokują, kiedy procesor zostanie całkowicie osadzony. Łopatki wentylatora będą teraz skierowane do środka płyty głównej.

Podłącz przewód wentylatora do odpowiedniego złącza na płycie głównej. PriorityLoaderDirectoryHashUtil" id="bph07139_replace_cover">

Krok 5: Ponowny montaż komputera

Aby ponownie zmontować komputer, wykonaj poniższe czynności:

Jeżeli zasilacz został zdemontowany, przykręć go z powrotem do wewnętrznej tylnej części obudowy za pomocą czterech wkrętów.

Jeżeli tunel wentylatora został zdemontowany, zamontuj go z powrotem do wewnętrznej części obudowy, umieszczając zatrzaski w ich szczelinach lub przykręcając tunel za pomocą wkrętów.

Wszelkie odchylane lub przesuwne wnęki urządzenia umieść z powrotem we właściwej pozycji. Upewnij się, że z wentylatorem procesora nie stykają się żadne przewody.

Wsuń z powrotem ściany boczne do ich szczelin po bokach komputerach. : Wsuwanie ścian bocznych we właściwe położenie

Dokręć śruby ścian bocznych.

Podłącz wszystkie kable z tyłu komputera. Kabel zasilający podłącz jako ostatni.

Włącz komputer i sprawdź, czy działa.

Zamiana tradycyjnego dysku HDD na nośnik SSD w notebooku przenosi użytkownika w całkiem nowy wymiar obsługi komputera. Dysk SSD jest szybszy, ma krótszy czas dostępu i do tego działa bezgłośnie. Efektem jest błyskawiczne ładowanie się systemu operacyjnego, ekspresowy start kolejnych poziomów w grach lub wymagających programów (na przykład Photoshop). Do tego dochodzi jeszcze cicha praca - mając SSD, nie usłyszymy więcej chrobotania.

Skoro dyski SSD są lepsze, to dlaczego nie wyprą starych napędów HDD? Odpowiedź jest prosta - patrząc na pojemność, jaką oferują nośniki SSD, są one drogie. Za 270 złotych kupimy na przykład tradycyjny magnetyczny dysk WD Blue o pojemności 1 TB, tyle samo będziemy musieli zapłacić za SSD o pojemności 128 GB. Różnica w pojemności jest ogromna. Nie ma co ukrywać, 128 GB jak na obecne czasy to zdecydowanie za mało na przechowywanie multimediów, ale wystarczająco dużo na zainstalowanie systemu Windows i potrzebnych programów. W wypadku komputerów stacjonarnych problem braku miejsca na dysku łatwo rozwiązać, można przecież zamontować w obudowie stary tradycyjny dysk na pliki multimedialne. W notebookach do tej pory nie było to możliwe, teraz jednak za sprawą prostego, ale pomysłowego adaptera praktycznie każdy użytkownik może zainstalować drugi dysk w notebooku.

Adapter napędu optycznego

Poza dużymi 17-calowymi modelami typu desktop-replacement laptopy nie dają zwykle możliwości zainstalowania dwóch dysków twardych. Nie ma miejsca montażowego i gniazda. W takim wypadku możemy zamontować dysk w miejsce napędu optycznego. A co z napędem? Coraz rzadziej korzystamy z płyt, toteż na co dzień nie jest on nam potrzebny. W wyjątkowych sytuacjach zawsze można go szybko zamontować zamiast dodatkowego dysku.

Aby dołożyć dodatkowy dysk do notebooka w miejsce napędu optycznego, potrzebujemy adaptera Gamebird MF-95-01. W każdym nowym notebooku montuje się napędy optyczne ze złączem SATA, dokładnie takim samym, jakie znajdziemy w dyskach twardych. Chcąc podłączyć do niego dysk, wystarczy mieć ramkę, która utrzyma nośnik w zatoce na napęd optyczny. Taką właśnie funkcję spełnia kosztujący około 60 złotych Gamebird MF-95-01.

Montaż

Z montażem dodatkowego dysku twardego w notebooku poradzi sobie każdy, a jedyną trudnością będzie odkręcenie napędu optycznego. W zależności od posiadanego modelu może być to mniej lub bardziej skomplikowane.

Typowy sposób na wymontowanie napędu optycznego w notebooku

Demontaż napędu rozpoczynamy zawsze od wyłączenia notebooka i wyjęcia akumulatora. Najczęściej napęd optyczny przykręcony jest do obudowy jedną śrubką M3. Znajdziemy ją na spodzie notebooka, jest zwykle zlokalizowana po stronie napędu, ale bliżej środka. Odkręcamy ją. Teraz musimy ręcznie wysunąć tackę napędu. W tym celu rozginamy spinacz biurowy i wkładamy wyprostowaną końcówkę w otwór w panelu napędu optycznego. Następnie ciągniemy za wysuniętą tackę, wyciągając napęd z zatoki.

Foto: Komputer Świat

Konstrukcja modułowa

W najprostszym rozwiązaniu napęd optyczny wyjmuje się z fabrycznym adapterem, korzystając ze specjalnego mechanizmu. W przypadku laptopa Dell Llatitude wystarczy wcisnąć przycisk i pociągnąć za niego - napęd sam wyjdzie z zatoki montażowej. Teraz musimy tylko odkręcić fabryczny adapter i zamiast napędu przykręcić do niego dysk w ramce Gamebird.

» Przeczytaj także: Po co uaktualniać sterowniki

Konieczny jest demontaż klawiatury

W przypadku niektórych notebooków trzeba jednak włożyć trochę więcej energii, aby zamienić nagrywarkę na dysk twardy. W przypadku taniego modelu Asusa śruba trzymająca napęd optyczny umieszczona jest pod klawiaturą. Nie ma jednak powodu do zmartwień, demontaż klawiatury jest prosty. W tym celu będziemy potrzebowali dwóch śrubokrętów - w tym jednego płaskiego, małego. Klawiatura przymocowana jest do obudowy za pomocą znajdujących się nad górnym rzędem klawiszy zaczepów. Za pomocą płaskiego, małego wkrętaka zwalniamy kolejno zaczepy (wciskając je), drugim śrubokrętem natomiast podważamy klawiaturę, tak aby zwolnione przed chwilą zatrzaski nie blokowały.

Następnie delikatnie odchylamy klawiaturę, pamiętając, że jest ona podłączona do płyty taśmą. Odnajdujemy i odkręcamy śrubę trzymającą napęd.

Montaż dysku w adapterze i notebooku

Teraz możemy przystąpić do przykręcenia dysku HDD do adaptera. Umieszczamy go w złączu i przykręcamy od spodu czterema śrubkami.

Z wyjętego z notebooka napędu wyjmujemy jeszcze zewnętrzną ramkę ozdobną i próbujemy ją zamontować do adaptera Gamebird. Może się okazać, że panel napędu nie ma uniwersalnych zaczepów i nie pasuje do adaptera.

Wtedy są trzy rozwiązania: próbujemy kupić w serwisie aukcyjnym uniwersalny panel, modyfikując dostępne zaczepy, lub używając kleju, dwustronnej taśmy przytwierdzamy panel do adaptera z dyskiem albo rezygnujemy z panelu - trzeba zamontować adapter i ocenić, czy komputer wygląda dobrze.

Dopiero wtedy umieszczamy adapter w zatoce na napęd optyczny. Trzyma się ona na tyle dobrze, że producent nie przewidział nawet mocowania na śrubę. Podłączamy akumulator i uruchamiamy notebook - po załadowaniu się systemu operacyjnego dysk twardy od razu powinien być w nim widoczny.

Podsumowanie

Gamebird MF-95-01 to niedrogie, ciekawe i bardzo przydatne urządzenie. Rozwiązuje problem z niedostatkiem pojemności dyskowej, na który narzekać mogą użytkownicy, którzy zamontowali w swoim notebooku niezbyt pojemny dysk SSD.

» Przeczytaj także:Najlepsze dyski SSD o pojemności do 128 GB

Instrukcja modernizacji i wymiany Dell Latitude Cp

Bezpośredni link do pobrania Instrukcja modernizacji i wymiany Dell Latitude Cp

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Instrukcja modernizacji i wymiany Dell Latitude Cp