Cisco 828 Router En jest instalacją routera, która oferuje wysoką jakość i wydajność. Wyposażony jest w 8 portów WAN i 8 portów LAN, które mogą obsłużyć do 256 użytkowników. Ten router oferuje również wsparcie dla sieci bezprzewodowej 802.11ac, co zapewnia szybki i stabilny dostęp do sieci. Procedura badania instalacji Cisco 828 Rf 828 Router En zaczyna się od podłączenia routera do komputera za pomocą kabla Ethernet, aby uzyskać dostęp do interfejsu użytkownika routera. Następnie należy wprowadzić ustawienia sieciowe, w tym adres IP, maska podsieci, brama domyślna i adres DNS. Po wprowadzeniu tych ustawień należy zapisać i zrestartować router, aby umożliwić jego działanie. Kolejnym krokiem jest skonfigurowanie sieci bezprzewodowej, w której należy wprowadzić nazwę sieci (SSID) i hasło sieci. Wszystkie te kroki muszą być wykonane, aby skonfigurować instalację routera Cisco 828 Rf 828.
Ostatnia aktualizacja: Procedury badania instalacji Cisco 828 Rf 828 Router En
Jak skonfigurować router tak, aby połączenie było stabilne a zarazem bezpieczne – to zadanie można wykonać samemu. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, konfiguracja domowego Wi-=Fi wcale nie jest trudna.
- Jak dokonać konfiguracji routera po otrzymaniu od operatora?
- Co zrobić, by połączenie Wi-Fi było w pełni zabezpieczone?
- Co można zmienić w ustawieniach routera Wi-Fi?
Konfiguracja routera w domu może być wykonana samodzielnie. Należy jednak zadbać o szczegóły. Musisz wiedzieć m. in. : jakie funkcje pełni router, jak zmienić parametry domowej sieci Wi-Fi i – przede wszystkim – jak dostać się do ustawień routera.
Router, czyli urządzenie, które pozwala na podzielenie Internetu dostarczanego przez operatora na wszystkie domowe urządzenia. Najczęściej dostajesz je od operatora. Większość dostawców sieci udostępnia urządzenia, które pełnią jednocześnie rolę modemu (czyli odbierają sygnał przesyłany kablem koncentrycznym czy np. komórkowy – w przypadku domowego LTE – i pozwalają na jego wykorzystanie przez komputer) i właśnie routera.
Oczywiście najlepszej jakości router nie wystarczy, jeśli prędkość internetu nie będzie odpowiednia – oto najlepsze obecnie oferty na rynku w przedziale 1 Gb/s.
krótkie zobowiązanie
router Wi-Fi
Prezenty tylko na panwybierak. pl
80. 00 zł
miesięcznie Zobacz ofertę
Zamów telefonicznie 22 122 33 44
Oferta specjalna
router Wi-Fi
Zamów telefonicznie 22 122 33 44
Bestseller
Internet światłowodowy 1 Gb/s + Telefon Stacjonarny
Zobacz więcej
router Wi-Fi
100. 90 zł
miesięcznie Zobacz ofertę
Zamów telefonicznie 22 122 33 44
Jak skonfigurować router po jego otrzymaniu?
Podłączenie nowo otrzymanego routera, jeżeli nie zrobił tego za nas technik (bo np. umowę podpisywaliśmy na odległość), jest banalnie proste. Szczególnie, jeżeli łączymy go z komputerem kablem RJ-45 (czyli popularną „skrętką”). W takim wypadku wystarczy jedynie podłączyć urządzenie do prądu, kablem do Internetu, drugim do komputera i gotowe! Żadne dodatkowe działania nie są wymagane.
Nieco inaczej jest, gdy chcemy z Internetu korzystać za pośrednictwem Wi-Fi. To w większości przypadków przecież również ma miejsce. Nawet jeżeli komputer łączymy kablem, bezprzewodowy domowy Internet chcemy mieć np. w telefonie. Wtedy musimy jeszcze dopełnić procesu, znajdując odpowiednią nazwę sieci wśród wykrywanych przez nasze urządzenie i podając hasło dostępu.
Te powinny nam zostać dostarczone przez operatora.
Jak skonfigurować router bez szczegółowych informacji?
Co jednak, jeżeli z jakiegoś powodu nie mamy dostępu do tych informacji? Albo nawet mamy, ale chcemy zmienić te bądź inne ustawienia naszej domowej sieci? Na szczęście w większości przypadków będzie to nie tylko możliwe, ale też łatwe.
Aby skonfigurować router należy się przede wszystkim z nim połączyć. W tym pierwszym przypadku, gdy nie mamy dostępu do sieci Wi-Fi, wystarczy połączyć się wspomnianym kablem RJ-45. Kiedy jesteśmy połączeni, w przeglądarce internetowej należy wprowadzić adres IP routera w sieci wewnętrznej.
Najczęściej będzie to 192. 168. 1. 1 lub 192. 0. Wpisujemy go w pasek adresu przeglądarki. W razie wątpliwości adres ten można czasami znaleźć na naklejce na samym urządzeniu. Po zrobieniu tego powinno nam się ukazać okno logowania.
Tutaj podać należy login i hasło właściwe dla modelu urządzenia. Najczęściej będzie to użytkownik: admin, hasło: admin lub bez hasła. Jeżeli żadne z tych nie działa, informacje właściwe dla naszego modelu możemy znaleźć w Internecie. Są również umieszczone na nim w formie naklejki przez operatora.
Konfiguracja routera – co można zmienić bez obaw?
Sam dokładny sposób konfiguracji routera będzie już zależał od jego konkretnego modelu. Ogólnie jednak całość odbywa się w formie wybierania opcji i wpisywania wartości w oknie przeglądarki internetowej. Za pomocą takiego interfejsu możemy przede wszystkim zmienić hasło do sieci Wi-Fi. Idealne rozwiązanie? Zmiana na przykład na takie, które będzie nam łatwo zapamiętać. To lepsza opcja niż zdawać się na przypadkowe hasło od operatora.
Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą tam też np. ustawić przekierowania portów, co ułatwi im chociażby granie online czy zmodyfikować działanie wbudowanego w router firewalla. Teoretyczne możliwości są tu spore, ale ich szczegóły zależeć będą od konkretnego operatora.
Konfigurowanie routera a bezpieczeństwo informacji
Jeżeli mamy jakieś wątpliwości, a nasz internet działa dobrze, nie ma konieczności zmieniania czegokolwiek w konfiguracji routera. Gdyby jednak pokusić się o zmiany i z jakiegoś powodu spowodowałyby one utratę dostępu do sieci, rozwiązanie jest bardzo proste.
Każdy router posiada funkcję resetu to ustawień fabrycznych. Wystarczy w tym celu wcisnąć i przytrzymać na kilkanaście sekund przycisk. Znajduje się najczęściej w niewielkim otworze, uniemożliwiającym jego przypadkowe aktywowanie. Należy się więc do niego dostać np. za pomocą szpilki.
Po uruchomieniu takiego resetu router powróci do swojej początkowej konfiguracji i znów powinien działać po podłączeniu.
Dziennikarz i redaktor; konsekwentny i drążący w detalach ofert analityk zespołu PanWybierak. Wieloletni współpracownik serwisu Wirtualna Polska w dziale Technologie. W internecie – i o internecie – pisze od 2004 r. W przeszłości publicysta serwisów związanych ze środowiskiem gier – m. gram. pl, Polygamia. pl, Imperium Gier. Współtwórca podcastu Niezatapialni.
Jeśli jesteś zainteresowany, pod tym linkiem znajdziesz nagraną konfigurację:
CISCO – podstawowa konfiguracja Routera
Kilka kroków do podstawowej konfiguracji routera Cisco
Konfigurowanie podstawowe będzie opierać się na kilku zadaniach:
– zabezpieczenie (Enable i Privilege Exec Mode),
– zapisanie konfiguracji
– ustawienie (hostaname, banneru dla loginu),
– konfiguracja (interfejsów FastEthernet oraz Serialowego),
– włączenie dostępu Telnet,
– kilka innych zadań
Główne tryby poleceń w oprogramowaniu CISCO IOS:
– Tryb EXEC użytkownika
– Uprzywilejowany tryb EXEC
– Tryb konfiguracji globalnej
– Tryb konfiguracji interfejsu
– Tryb konfiguracji interfejsu pomocniczego
– Tryb konfiguracji
– Tryb ROM Monitor
Topologia, która będzie wykorzystana w zadaniu
Rozpoczęcie konfiguracji – wejście do trybu globalnego:
Router>enRouter#configure terminalEnter configuration commands, one per line. End with CNTL/Z.Router(config)#
Zmiana domyślnej nazwy routera
Komenda, która zmienia nazwę routera z domyślnej jest krótka – polecenie brzmi hostname
Router(config)#hostname TEST
Wprowadzenie hasła na routerze
Zadanie będzie opierać się na zabezpieczeniu linii portu konsoli celem bezpieczeństwa. Ustawienie hasła na routerze:
TEST(config)#line console 0TEST(config-line)#password testTEST(config-line)#login
Powrót do tryby konsolowego – celem przetestowania hasła:
Sprawdzenie poprawności wprowadzenia hasła:
Dwa razy wprowadzane hasło nieprawidłowe – niemożliwe było zalogowanie się, trzecia próba pomyślna
Wykorzystanie bezpiecznego portu pomocniczego:
Przy jego wykorzystaniu posiada się zdalny dostęp do routera. Z pomocą tego portu da się podłączyć modem.
TEST(config)#line aux 0TEST(config-line)#password test1Włączenie dostępu telnet na routerze Cisco
Od tego jak dużą liczbę połączeń VTY będzie obsługiwać urządzenie zależne jest od wersji oprogramowania IOS. Standardowa liczba jest w zakresie od 5 do 1000. Mówiąc o VTY(wirtualnych liniach) ma się na myśli nie tylko telnet, a także SSH. Ustawienia fabryczne mają uruchomione pięć połączeń VTY. Celem podłączenia wymagane jest hasło.
Bezpieczny tryb wykonywania uprawnień z wykorzystaniem hasła
Dodatkowo z liniami dostępu jesteśmy w stanie zabezpieczyć tryb uprawnień exec. Służą do tego dwie komendy:
1 enable password Privilege_EXEC_password2 enable secret Privilege_EXEC_passwordZarówna pierwsze i drugie polecenie skonfigurują hasło w trybie uprawnień EXEC. Jest między nimi różnica. Komenda enable password zapisze hasło jako zwykły tekst, natomiast enable secret zapisze go w formacie szyfrowania.
Dwa rodzaje banerów
– Baner MOTD będzie się pojawiać przed zalogowaniem (celem wpisania tekstu należy wprowadzić &), do jego zakończenia (także wpisać trzeba &)
– Baner EXEC będzie się pojawiać po procesie uwierzytelniania i przed trybem EXEC
Przydatna funkcja do zbędnego przeszukiwana domeny
Fabrycznie routery mają konfigurację do rozwiązywania każdego słowa jakie nie jest komendą. W pierwszej kolejności sprawdzana jest statyczna tablica DNS celem odnalezienia wpisu. Kiedy jej nie będzie nastąpi próba połączenia z serwerem DNS pod IP 255. 255. Wiedząc iż serwer DNS będzie niepotrzebny warto go wyłączyć zaoszczędzając sobie trochę czasu wprowadzając błędną komendę. Polecenie, które będzie temu służyć:
no ip domain-lookupPodstawowa konfiguracja interfejsu szeregowego na Routerze
Komendy jakie będą tu użyte dotyczą przypisania adresu IP do interfejsu, a później jego uruchomienie
Konfiguracja trybu FastEthernet w routerze
Komendy, które będą tu użyte dotyczą przypisania do interfejsu FastEthernet adresu IP a później uruchomienie go
Zapisanie konfiguracji
Router swoją konfigurację przechowuję w pamięci RAM. Wszystkie ustawienia jakie zostały wprowadzone bez ich zapisania zostaną stracone. Celem ich zachowania należy wykorzystać komendę:
copy running-config startup-config
Chciałbyś zobaczyć, jak wygląda konfiguracja w przypadku routera MikroTik? Zobacz na Mikrotikon
- Jak podłączyć okap kuchenny do wentylacji? Darmowa energia ciepła i chłodu z gruntowego wymiennika ciepłaNowa era w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnychOdświeżona wersja programu Czyste powietrze 2, 0Nowe modele klimatyzatorów marki TCLCentrale rekuperacyjne PremAIR z modułem CFKlimatyzatory AUX - przewaga konkurencyjna
Jak dobrać wentylator łazienkowy? Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza
Fotowoltaika i pompa ciepłaIle prądu zużywa pompa ciepła?
Instalacja pompy ciepła - jak poprawić przepływ wody w instalacji c. o. Wycena pompy ciepła - bezpłatny kalkulator kosztówWysokotemperaturowe pompy ciepła - idealne do współpracy z grzejnikamiGrzejniki do pomp ciepła - przegląd rozwiązańPorównanie pomp ciepłaPraca pompy ciepła w okresie zimowymPompy ciepła - przegląd oferty producentówDom ogrzewany pompą ciepła - zasada działania pompy ciepła
Laboratorium Fizyki Cieplnej, Instalacji Sanitarnych i Środowiska w Instytucie Techniki Budowlanej wykonuje badania instalacji wentylacji i klimatyzacji w obiektach budowlanych. Celem prowadzonych badań jest potwierdzenie zgodności wartości strumienia objętości powietrza z wymaganiami (określonymi przepisami lub założonymi w projekcie) lub określenie tej wartości strumienia objętości powietrza na potrzeby np. ekspertyzy lub opinii technicznej.
W 2010 roku Polskie Centrum Akredytacji potwierdziło kompetencje Instytutu w zakresie wykonywanych badań dotyczących strumienia objętości powietrza w przewodach wentylacyjnych, strumienia objętości powietrza nawiewników i wywiewników oraz badań szczelności przewodów wentylacyjnych, wg poniższych procedur badawczych.
1. Badanie strumienia objętości powietrza w przewodach wentylacyjnych (Procedura ITB nr PB LFS-006/2/09–2010)
Badania wykonuje się metodą termoanemometryczną z zastosowaniem przyrządu pokazanego na rys. 1. Polega ono na pośrednim wyznaczaniu strumienia objętości powietrza przez określenie średniej prędkości powietrza w przewodzie. Zakres pomiaru prędkości powietrza to 0, 5 do 30 m/s, a wynikający z tych wartości strumień objętości powietrza zależy od wielkości przekroju poprzecznego przewodu.
2. Badanie strumienia objętości powietrza nawiewników i wywiewników w warunkach eksploatacyjnych (Procedura ITB nr PB LFS-004/1/09-2010)
Procedura badawcza obejmuje trzy najczęściej stosowane metody (A, B, C) pomiaru strumienia objętości nawiewników i wywiewników, które przedstawiono w Tab.
Tab. Zestawienie stosowanych metod pomiarowych wraz
z przyrządami
Procedura numer PB LFS-004/1/09-2010 |
3. Badania szczelności przewodów wentylacyjnych według procedury PB LFS – 005/2/09 - 2010
Celem tego badania jest potwierdzenie zgodności szczelności badanego odcinka sieci przewodów wentylacyjnych z wymaganiami przepisów. Procedurze podlegają odcinki przewodów, w których ciśnienie próbne mieści się w granicach od -3735 Pa do + 3735 Pa, a przeciek powietrza przez nieszczelności zawiera się w granicach od 0, 6 do 200 l/s.
Metoda badania polega na wytworzeniu w badanym odcinku przewodów nadciśnienia lub podciśnienia oraz pomiar strumienia objętości powietrza przepływającego przez nieszczelności w tych warunkach. Zmierzoną wartość odnosi się do powierzchni badanego odcinka przewodu i porównuje z wartością graniczną, odpowiadającą jednej z czterech klas szczelności przewodów. Zestaw do badania szczelności pokazano na rys. 4.
Inne badania:podzielników kosztów ogrzewania zgodnie z procedurą badawczą ITB PB LFS-002/1/09-2010, oczyszczalni ścieków zgodnie z normą PN–EN 12566-3, osadników gnilnych PN-EN 12566-1, rur z tworzyw sztucznych: m. in. wytrzymałość na ciśnienie wewnętrzne PN-EN 1167-1, 2, szczelność połączeń rur ze złączkami w warunkach podciśnienia PN-EN 12294:2002, skurcz wzdłużny PN-EN ISO 2505, stopień usieciowania metodą ekstrakcji rozpuszczalnikiem, kabin prysznicowych zgodnie z normą PN-EN 14428.Opracowanie: Redakcja
Źródło: Instytut Techniki Budowlanej
Autor: mgr inż. Sławomir Pykacz